Putopisi Srpske Konoplje

by | Jan 24, 2021 | konoplja

Članovi našeg udruženja, ambiciozni i kreativni ljudi iz svih obrazovnih i društvenih svera.
Različitih interesovanja, veština i tendencija, ujedinjeni u ljubavi prema konoplji svojim radom i edukacijama doprinose unapređenju i ostvarenju ciljeva asocijacije.
Naši članovi posećuju najrelevantnije dogadjaje iz svere kanabis -industrije.
Na našim putovanjima imali smo prilike da saradjujemo sa svetskim stručnjacima na polju kanabis kulture, kao što su Robert Malamede, Itan Ruso, Lumir Ondrej Hanuš i mnogi drugi.
Specijalno se zahvaljujemo državnim naučnim Institutima: Institut za ratarstvo i povrtarstvo NS, Institut za opštu fizičku hemiju BG na nesebičnoj saradnji i pomoći kako u dosadašnjim tako i u budućim projektima.
Nadamo se da će se i ostale naučne ustanove priklučiti budućim projektima
od kojih Srbija može imati višestruke koristi i očekivati preporod.

Dostignuća naših članova na polju industrijske konoplje:

  • Sertifikacija obuke za gradnju konobetonom od relevantne institucije (IHBA) i prva trlica konoplje u Srbiji nakon skoro dve dekade. Pošetak razvoja stroja za prečišćavanje pozdera.
  • Predavanje oktobra 2018-e u Briselu na osmom simpozijumu IHBA o primeni, razvoju strojeva i proizvoda industrijske konoplje u Srbiji, gde je predstavljena bogata istorija našeg podneblja kao i prva kuća od konobetona izgrađena 2017 godine. U sklopu predavanja je predstavljen domaći izum odnosno stroj za prečišćavanje pozdera koja će nam samo 4 meseca kasnije doneti nagradu.
  • Primanje druge nagrade na Sveazijskom Samitu Konoplje (Asian Hemp Summit) februara 2019-e godine u Katmanduu. Nagrada se odnosila na prethodno pomenuti stroj koji je jedinstven po svojim karakteristikama I energetskoj efikasnosti kao i insentivi našeg člana da se akcenat stavi na manja i jeftinija postrojenja strateški raspoređena pre nego na masivna i skupa rešenja koja zahtevaju dopremanje stabljike u radijusu preko 100 km kvadratnih. Ovaj predlog modela je kasnije prihvaćen od većine novih igrača na polju obrade stabljike industrijske konoplje.
  • Uspešna prerada vlakna do tekstilnog kvaliteta kroz hemijsku tehnologiju i dobijanje prve tkanine u Srbiji nakon više desetleća prekida.
  • Lansiranje internet platforme za trgovinu konopljom na “CannaFest-u” u Pragu novembra 2019-e godine. Inspiracija za platformu je nekdašnja berza konoplje u Odžacima kod Apatina koja je dugo važila za odrednicu cene kudelje u Evropi i samim tim u svetu.

U članstvu smo medjunarodnih organizacija

IHBA

okt 2018
Hemp building Serbia

Ciljevi ovog udruženja su razvoj, promocija i podrška proizvodnji i upotrebi svih građevinskih materijala na bazi konoplje i njihovih nusproizvoda na održiv i bioregionalni način za dobrobit ekologije i zajednice u svim regionima sveta. IHBA želi raditi na prikupljanju i širenju znanja o materijalima i sistemima od onih koji ih razvijaju i koriste onima koji to žele. IHBA će pomoći članovima u razvoju sistema kako sa tačke gledišta proizvodnje materijala, tako i njihove upotrebe u narodnim i novim stilovima arhitekture koji odgovaraju njihovom regionu. IHBA će raditi na obrazovanju i informisanju odnosnih vladinih i trgovinskih tela kako bi pomogli u uspostavljanju infrastrukture potrebne za stvaranje industrije izgradnje konoplje širom međunarodne zajednice. IHBA će u svakom trenutku raditi na tome da upotreba takvih materijala ima najmanji mogući uticaj na životnu sredinu.

ENCOD

1993. godine, na zahtev Evropske komisije, 14 organizacija koje rade na polju droga osnovale su Evropsku koaliciju za pravednu i efikasnu politiku lekova. Tokom dve decenije, Encod je prerastao u platformu od 150 članova, organizacija, kompanija i građana koji žele okončati rat protiv droge. Lobijem, akcijama i informacijama ojačali smo njihov glas u Ujedinjenim nacijama, Evropskoj uniji i na nacionalnom i lokalnom nivou.
Naša borba je ušla u ključnu fazu. Nedavno su razne regije i države širom sveta započele sa primenom alternativa za zabranu droga. Promene su u vazduhu. Ali kako će izgledati buduće politike o drogama? Da li će oni uzeti u obzir interese običnih građana?
Od 2006. godine Encod promoviše koncept Cannabis Social Clubs (CSC). To su udruženja građana koja organizuju uzgoj ograničene količine kanabisa radi zadovoljenja ličnih potreba, kroz zatvoreni krug proizvodnje i distribucije na neprofitnoj osnovi. CSC sada legalno posluje u Španiji, dok se inicijative za dobijanje legalnog statusa sprovode u nekoliko drugih zemalja. Sve više Europljana otkriva CSC kao savršen alat za prikazivanje kako bi legalizacija mogla izgledati. Za više informacija pogledajte:
Cannabis social clubs

Prisustvovali smo sledećim događajima

ASIAN HEMP SUMMIT 2019

Аzijski Samit Konoplje se dešava jednom godišnje u Katmanduu i ujedinjuje sve zainteresovane strane, razvojne agencije, naučnike I akademike, privatna preduzeća za preradu konoplje, ekološke grupe, političare, maloprodaju I potrošače širom sveta kako bi iskoristili svoje talente i znanje i shvatili sve veći potencijal azijskog tržišta. Osim Azije ovaj događaj dovodi ljude sa svih strana sveta.

IBNA

Organizatori prvog Balkannabis Expo-a koji je održan u Atini, govori o “istorijskom događaju koji će postati žarište za Balkan i S.E. Evropsko tržište kanabisa “.
Ko god pomisli da je to ilegalno o čemu govorimo, greši ….
Atina, Balkannabis Expo 2018 je događaj fokusiran na primenu kanabisa, u velikoj meri kao lečenje i njegovo buduće prisustvo u Grčkoj i na Balkanu putem sertifikovanih zanata i organizacija koje se koncentrišu na njegovu (širu) upotrebu.

Kanabis Expo Solun sept 2019

Kanabis Expo ponovo otvara svoja vrata u srcu Soluna pod 84. TIF-om, najvećom godišnjom izložbom u Grčkoj koja privlači 300.000 posetilaca iz cele zemlje i inostranstva!
Svrha Solunskog Cannabis Expo 2019 je pružanje informacija o svim proizvodima i inovacijama određenog sektora na globalnom nivou i upoznavanje sa najnovijim dostignućima u medicinskoj, farmaceutskoj i industrijskoj upotrebi kanabisa. Manifestacija takođe pruža brojne mogućnosti ulaganja za sve koji su zainteresovani, jer na izložbi učestvuju strane kompanije sa dugogodišnjim iskustvom na tržištu proizvoda od kanabisa.

CHCE za 2018.

Bogatstvo informacija i istraživanja o praktičnim, terapijskim, lekovitim i ekološkim koristima kanabisa, zajedno sa sve većim razumevanjem i svešću o kanabisu.

CHCE za 2018. godinu okuplja najbolje domaće i međunarodne vođe misli i vizionare industrije kanabisa koji su predani društvenoj i ekološkoj odgovornosti.
ETHAN RUSSO   DR. PERRY KENDALL  REID PARR   DR. ZAMIR PUNJA

Budući da je kanadska vlada pristala da sprovede zakon o legalizaciji kanabisa na proleće 2017., ovo će biti prekretna godina za konferenciju i izložbu konoplje sa kanabisom (CHCE). Očekujte intenzivno interesovanje za događaj kao vrhunski međunarodni i domaći neurolozi, istraživači, medicinari, profesionalci, advokati, autori i pioniri kanabisa okupljaju se na Univerzitetu Britanske Kolumbije (UBC) 6. i 7. maja 2017. kako bi nastavili dijalog i dalje razumeli blagodati kanabisa za rak, artritis, Alzheimerovu bolest, epilepsiju, nesanicu, Crohnovu bolest, anksioznost i depresiju, negu kože, kao i celokupno zdravlje i dobrobit.

Cannafest 2019, Prague, 1–3 November 2019

Sve veće interesovanje za ovu svestranu biljku rezultiralo je talasom legalizacije ili barem vrlo burnim raspravama o opuštanju uslova za upotrebu kanabisa, uglavnom u medicini. Sve više i više zemalja deli mišljenje da besmislena represija koja je trajala duge decenije nije donijela ništa dobro, i da je vreme da se kanabis u potpunosti rehabilituje.
Sajam Cannafest, koji je značajno doprineo ovim pozitivnim promenama širom sveta, ne samo da će ponavljati ono što je postignuto na polju popularizacije kanabisa i njegove upotrebe, već će uglavnom uložiti sve napore da poveže što veći broj interesnih grupa.
Deseta godina proslave svih ljubitelja kanabisa još jednom potvrđuje svoju vodeću poziciju kao najveći događaj ove vrste na svetu. Ljubitelji zelenog zlata, kako se kanabis od nedavno naziva zahvaljujući neočekivanom procvatu u SAD-u i Kanadi, iz celog sveta sastaće se u praškom izložbenom centru u Letnani-u početkom novembra. Prošle godine događaj je posetilo preko 30 000 posetilaca u tri dana, a ove godine organizatori očekuju približno istu izlaznost, ako ne i više.

U.S. National Statement at the opening of the reconvened sixty-first session of the Commission on Narcotic Drugs

Predstavnici udruženja obolelih, različitih NVO i samostalni aktivisti u sali UN pred početak konferencije. Fenomenalni ljudi iz Srbije, Holandije, Italije, Kanade, Mađarske, Italije, El Salvadora, Španije, Češke i različitih delova SAD.
Iako smo pouzdano znali da je izveštaj gotov, čovek koji je izlagao ispred WHO je izjavio da se zaključak neće sada izneti javno nego će biti dostavljen svim učesicima putem elektronske pošte. Prisustvovali su aktivisti koji su stigli od Kanade, Kolumnbije, Srbije, Mađarske, Grčke, mnogih država SAD-a i drugim zemalja iz našeg okruženj pa sve do gostiju iz El Salvadora, Meksika, Španije, Holandije, Nemačke, Finske, Češke.
Iako su svi vidno razočarani ignorantskim stavom WHO ipak smo nastavili dan u duhu saradnje i smišljanja novih strategija i alternativnih delovanja.
Svakako od naših ciljeva ne odustajemo

Spannabis 2017-2020

„Spannabis nije samo najveći sajam kanabisa u Evropi, već i najveći na svetu. Spannabis brend je ikona i čast nam je što sarađujemo sa jednom tako dugogodišnjom i važnom institucijom.“ izjavio je Alek Rogers, izvršni producent Međunarodne poslovne konferencije o kanabisu.